Zaburzenia snu

Zaburzenia snu mają trzy podstawowe oznaki – bezsenność, nadmierna dzienna ospałość, zachowania lub działania podczas snu, które odstają od normy – np. lunatyczność.

Potrzeba snu i jego długość jest indywidualna, uwarunkowana genetycznie oraz całym szeregiem innych czynników. U zdrowych osób dorosłych waha się pomiędzy 7-8 godzinami snu dziennie, niektórzy ludzie są jednakże wypoczęci już po 5 godzinach.

Jak można rozpoznać problemy ze snem?

Istotne jest przede wszystkim to, jak często cierpią Państwo na zaburzenia snu. Nie każdy problem z zasypianiem musi oznaczać chorobę. Trudne zasypianie, niespokojny sen oraz uczucie zmęczenia może wynikać z innych przyczyn, jakimi są np. stosunki rodzinne, stresująca i mentalnie wyczerpująca praca, praca na zmiany, nadmiernie stresujący styl życia, brak ruchu, nieregularne układanie się do snu, palenie tytoniu i inne. Jeżeli jednak odczuwamy niemożność zasypiania oraz spania przez okres 1 miesiąca, należy zgłosić się do lekarza.

Bezsenność jest problemem głównie kobiet, w szczególności w okresie menopauzy. Występowanie bezsenności także wyraźnie zwiększa się z wiekiem.

Długotrwała bezsenność może nieść ze sobą znaczne ryzyko dla zdrowia.

Następstwami bezsenności są:

  • 2 razy wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby niedokrwiennej serca,
  • 2 razy wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu trawiennego,
  • 2 razy wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób kręgosłupa,
  • 3 razy częściej występują równoległe bóle głowy,
  • 4 razy częstsze występowania depresji,
  • osłabienie układu immunologicznego.

Poprzez zaburzenia snu dochodzi do zwiększonego wypłukiwania hormonów stresu, zmian ciśnienia krwi oraz akcji serca, a także zwiększa się poziom cholesterolu. W przypadku nie podjęcia leczenia bezsenności, dochodzi do pogłębiania się wpływów pozostałych chorób na organizm człowieka. Zmęczenie z powodu braku regularnego snu lub spadek koncentracji jest powodem 20-30% wszystkich wypadków drogowych.

Sen ma korzystny wpływ nie tylko na przebieg infekcji, ale także na stany pooperacyjne i procesy gojenia. Brak snu działa na te procesy odwrotnie.