Substancje aktywne


  • L-teanina L-teanina została odkryta w zielonej herbacie w 1949 roku przez naukowca Sakato. Jest organicznym związkiem chemicznym z grupy aminokwasów niebiałkowych, co oznacza, że nie wchodzi w skład struktury białkowej. Jest rozpuszczalna w wodzie, po spożyciu wchłania się do organizmu w jelicie cienkim. Łatwo pokonuje barierę krew – mózg i jest związkiem psychoaktywnym. L-teanina zawarta w preparacie pozyskiwana jest z Camelia sinsncis rośliny o działaniu:
    • przeciwutleniającym, przez co wspiera organizm w walce z wolnymi rodnikami, których zwiększona produkcja następuje w okresie stresowym,
    • Przyczynia się do zachowania funkcji pamięci i koncentracji.
  • Standaryzowany ekstrakt chmielu Standaryzowany ekstrakt chmielu – chmiel (Humulus lupulus) to gatunek byliny z rodziny konopiowatych. Jego szyszki wykorzystywane są w piwowarstwie, a poza tym stosuje się też chmiel w lecznictwie i kosmetyce. Substancjami aktywnymi chmielu są flawonoidy o charakterze barwników, do których możemy zaliczyć: flawon, izoflawon, flawanon, flawonol i chalkon. Tylko kwiaty żeńskie są surowcem leczniczym. Znajdują się w nich skupienia gruczołów wydzielniczych zawierających gorzkawą, olejkową żywicę, czyli lupulinę. Lupulina wykazuje działanie uspokajające i relaksacyjne. Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy został potwierdzony doświadczalnie, polega on na działaniu sedatywnym (czyli uspokajającym i nasennym) i usposabiającym do snu.