Fakty dotyczące zdenerwowania

Każdego dnia wielokrotnie mamy do czynienia z sytuacjami, które mogą wyprowadzić nas z równowagi. Są takie chwile, gdy jesteśmy tak bardzo zmęczeni psychicznie, że nawet najmniejszy drobiazg doprowadza do wybuchu negatywnych emocji. Jak poradzić sobie w takich sytuacjach?

"Człowiek zdenerwowany jest zawsze pełen jadu". Konfucjusz

Dzisiejsze tempo życia zmusza wielu z nas do bycia w ciągłym biegu. Każdego dnia mamy do załatwienia coraz więcej spraw, czy to w pracy, czy w życiu osobistym. Denerwujemy się, kiedy musimy stać w korku, czekać w kolejce w sklepie czy w banku. Doprowadza nas to na skraj wyczerpania nerwowego. Obawiamy się, że nie tylko nie podołamy swoim obowiązkom, ale też nie sprostamy oczekiwaniom otoczenia.

Żyjemy w ciągłym napięciu psychicznym, czujemy się zmęczeni codzienną gonitwą i nie potrafimy sobie z tym poradzić. Wszystko wydaje się ważne, wszystko na już, wszystko w biegu. Nawet małe drobiazgi są w stanie wytrącić nas z równowagi i łatwo wtedy wpadamy w złość. Zdenerwowani, podatni na negatywne emocje, stajemy się nieprzyjaźni dla otoczenia, a nagromadzone napięcie i stres muszą znaleźć gdzieś ujście. Niestety, najczęściej swoje frustracje przerzucamy na najbliższych. Złym humorem i żalem "do całego świata" obarczamy małżonka i dzieci. Stajemy się opryskliwi i nieprzyjemni dla otoczenia.